Vdekja e ilia karelit

Familjarët e tij, pretendojnë se Ilia Karelit i kanë nxjerrë edhe sytë, ndërsa nga 3 goditje të regjistruara në ekspertizë, ata kanë gjetur 15 të tilla në trupin e tij. Hakmarrja ndaj vrasjes së Ilia Karelit: Gardianët . sonte në 20:30, histori të rralla nga kampet e vdekjes në Tepelenë. it shkruan se shqiptari ishte me pushime dhe po priste bashkëshorten kur është ndjekur nga policia. 2:15. Në Greqi është zhvilluar sot seanca gjyqësore ndaj gardianëve që torturuan deri në vdekjen shqiptarin Ilia Kareli në burgun e Nigritas. Vetëm muajt e fundit, qysh pas vrasjes nga forcat RENEA në Bularat të Gjirokastrës të ekstremistit Kostandinos Kacifas, disa të rinj shqiptarë janë gjetur të vdekur në burgjet e Greqisë. Por ti mos u mërzit, se së shpejti do t’i kalojë dhe ajo do të shërohet. Pas rreth 2 orësh duket Ilia Kareli gjysmë i zhveshur që shoqërohet drejt qelisë me kamera, ku e shtrijnë në shtrat derisa rreth orës 23:55 të datës 27 mars, roja i shërbimit konstaton se ai nuk lëviz më. Burime të TVA1 kanë bërë me dije se organi i zemrës së Karelit, që ruhet në morg, brenda një jave pritet të sillet në Shqipëri. Ndërkohë rezultati i mjekut ligjor përjashton mundësinë që vdekja e Ilia Karelit të ketë ndodhur për shkaqe natyrale, pra si komplikacion i zemrës ose shkaqe të tjera patologjike, dhe arrin në përfundimin se shkaku i vdekjes është dëmtimi i kafazit të kraharorit nga goditjet me shkop gome. Eshte e vertet  28 Korrik 2014 Kjo bisedë e Stalinit me Enver Hoxhën, për hir të së vërtetës, nuk është as sekrete dhe as Autori i këtij informacioni, zoti Ymer Minxhozi, nuk mund të mos e dijë që biseda e Stalinit me . Pas më shumë se 2 vitesh kur Kudret Kume ose i njohur ndryshe si Ilia Kareli humbi jetën me 27 mars 2014 në burgun grek si pasojë e dhunës së udhtruar nga gardianët. Rasti i Pëllumb Marnikollajt, familjarët e të cilit pretendojnë se ai është dhunuar në një komisariat të policisë greke e për pasojë ka humbur jetën, ka angazhuar edhe organizatat e fokusuara tek të d NDUE DEDAJ . Nëna e Ilia Karelit tregon rrëfimet e djalit për torturat e policisë greke Vdekja e Karelit, lihen të lirë 6 gardianët grekë të akuzuar për vrasje. Ministria e Drejtësisë ka reaguar lidhur me vdekjen e 42-vjeçarit Ilia (Ilir) Kareli, në burgun e Nigritas në Greqi. Të gjithëve iu kujtohet shqitari Ilia Kareli i cili ndërroi jetë në qelinë e burrgut Nigrita të Greqisë. 35-vjeçari nuk i ishte përgjigjur thirrjeve të vazhdueshme nga rojet e burgut për numërimin e mëngjesit, dhe pas një kontrolli nga mjekët u vërtetua edhe vdekja e […] Ministria e Drejtësisë ka reaguar lidhur me vdekjen e 42-vjeçarit Ilia (Ilir) Kareli, në burgun e Nigritas në Greqi. Easily share your publications and get them in front of Issuu’s 1 Maj 2019 Një 29-vjeçar shqiptar raportohet se ka vdekur në burgun e policore mori jehonë në vitin 2014 me masakrimin e Ilia Karelit apo tri vite më  7 Mars 2019 Transferimi i Karelit është kryer në 27 mars, në orën 15:40. Besoj , që kjo tragjedi na kujton edhe rastin e vrasjes së Ilia Karelit nga grekët disa vite më parë në burgjet greke . Vdekja e Ilia Karelit, dërgohen për gjykim 13 gardianët grekë 23/10/2014 Kareli i njohur ndryshe si Kudret Kume, ishte dërguar në burgun e Nigritës, pas krimit që kreu me 25 mars në burgun e Malandrinos, ku qëlloi me thikë për vdekje gardianin Jorgos Cironis, me pretekstin se nuk e lejonte të dilte nga qelia për të takuar nënën Asnjë nga gardianët grekë që akuzoheshin se me torturat e tyre kishin shkaktuar vdekjen e të dënuarit shqiptar Kudret Kume, të njohur si Ilia Kareli, në marsin e viti 2014, nuk do të shkojë në burg. Administrata Obama nuk e ka pranuar asnjëherë publikisht rolin e saj në lindjen e “rat line” – “linjës së minjve”, një “autostradë klandestine” drejt Sirisë. Një ditë një mbret tiran, i njohur për tiraninë e tij, i mblodhi disa dijetare dhe i pyeti: A jam unë mbret i drejtë apo zullumqar? Aman, aman, o mbret, gjithsesi ti je i drejtë. Ata nuk do të jenë të falur nga ne për këtë gjest , e lëre më për masakrat që kanë kryer në popullsinë shqiptare ndër shekuj . Kjo, pasi prokurorja e këtij gjyqi Joanna Zografou ka përshkruar vërtet fajin e rojeve të burgut “Nigritas” për akuzën e torturës ndaj të burgosurit, por ajo ka lehtësuar pozitën e tyre, duke u shprehur se vdekja nuk ka ardhur nga torturat e pësuara në këtë burg. Tani historia po përsëritet me vrasjen e Pëllumbit tonë shqiptar . , B, Xh. E autorizuar në fillim të vitit 2012, “rat line” shërbente për transferimin e armëve dhe municioneve tek opozita siriane, nga Libia përmes Turqisë. Sipas saj, vdekja ka ardhur nga një infarkt në zemër, që ka Videoja që po trondit rrjetin e po tërbon grekët, si ia shkulën zemrën Ilia Karelit dhe jo vetëm Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” ditën e djeshme ka publikuar një video dokumentar ku sjellë në dritë se si i masakroi policia greke 170 shqiptarët, nga vrasjet për kalim kufiri të paligjshëm deri te shkulja e zemrës së Ilia Karelit. Nje nga ngjarjet me te njohura ne publik eshte ajo e Ilia Karelit,. Report TV · A1 Report - Mbërrin në Shqipëri trupi i Ilia Karelit, u vra në burg në. B, B. Vdekja e shqiptarëve që vuajnë dënimet në burgjet greke është bërë një fenomen shqetësues. Gjobë 3. I cili u torturua deri ne vdekje nga gardianet e burgut ne nigrita ne 2014. Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Një fakt i ri që del në pah nga videoja më e re është se në dhomën ku torturohet Kareli, hyn e del edhe një zyrtar i veshur me rroba civili. Mos babi, mos fluturo. Haxhillarit dhe 16 vjet F. A ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga duke u përplasur me bordurën e rrugës. kanali shtate. Kështu ka vendosur gjykata e Selanikut, e cila do t’ia përcjellë tashmë çështjen prokurorisë së rrethit. vdekja e ilia karelit, prokuroria e fierit nis hetimet. Ardhja e tij ka qenë spektakolare me një helikopter në mes të sheshit '' Ali Pashe Tepelena. Duke shprehur keqardhje për ngjarjen e ndodhur, ministria e Drejtësisë në një deklaratë për shtyp shpreh besimin tek zbardhja pa vonesë e vdekjes së Ilia Karelit. Si pasojë e përplasjes kanë ndërruar jetë pasagjerët V. tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bota. Unë se besoj që ajo zemër që ka ardhur te jetë e tij. GREQI- Një shqiptar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur nga mediat greke, ka humbur jetën në qeli teksa po vuante dënimin në burgun e Trikalas. Në Gjykatën e Selanikut, para disa ditësh janë dëgjuar dëshmi të reja nga personat që ishin të pranishëm gjatë rrahjes së Ilia Karelit, ndërsa mes të akuzuarve ndodhet edhe drejtori i burgut të Nigritës, ku shqiptari dha shpirt. SHQIPËRIA E MADHE PO VJEN: MAQEDONIA KA VDEKUR, NË. Anxhela Tato Shefi i gardianëve të burgut pranon fajësinë dhe zbulon emrat e 9 bashkëpunëtorëve në krimin e rëndë Ekspertiza toksikologjike, vdekja e Ilia Karelit, nga goditja me elektroshok Ilia Kareli u dhunua dhe u torturua në mënyrë Asnjë nga gardianët grekë që akuzoheshin se me torturat e tyre kishin shkaktuar vdekjen e të dënuarit shqiptar Kudret Kume, të njohur si Ilia Kareli, në marsin e viti 2014, nuk do të shkojë në burg. Pesë vite pas vrasjes së Ilia Karelit, Këshilli Disiplinor i Ministrisë së Drejtësisë vendosi shkarkimin përfundimtar të 12 gardianëve të përfshirë në torturë, duke rezultuar në lëndime të rënda fizike të burgosurit shqiptar( Kudret Kume) në Burgun e Nigrita në mars 2014. greqi,vdekja e ilia karelit gjenden 25 njolla gjaku ne qeline ku u masakrua i denuari lajm. “Më thoshte se ‘po torturohem kot, më nxin jetën kot’”, tregon e ëma e Ilia Karelit. Rasti i tij na rikthen në vëmendje të gjitha shqiptar ët e dhunuar pa mëshirë e deri në vdekje nga policët e burgjeve evropiane. Tekstin e kenges e ka shkurar Getoar Selimi, kunati i Luanes pasi eshte i . Zjarri te Bashkia e Durrësit/ Ish-deputeti: Po pastrohen dosjet e korrupsionit AKTUALITET ‘Dyshja Rama-Veliaj më të rrezikshëm se komunistët, kanë marrë peng vendin’ Vrasja që bëri më shumë jehonë ka qenë ajo e Ilia Karelit (Kudret Kume). Jo më pak e rëndë ka qenë dhe vdekja e Aldo Laçit 44-vjeçarit që ndërroi jetë në aeroportin e Malpensës në Milano, pasi u ndalua nga 5 policë italianë që e shtrinë në tokë duke e goditur. Zjarri te Bashkia e Durrësit/ Ish-deputeti: Po pastrohen dosjet e korrupsionit AKTUALITET ‘Dyshja Rama-Veliaj më të rrezikshëm se komunistët, kanë marrë peng vendin’ Për syrin e vajzës kjo ishte një goditje e rëndë. Gjyshe, shiko. Sipas raportit plagët janë shkaktuar Vdekja e Ilia Karelit, dërgohen për gjykim 13 gardianët grekë 23/10/2014 Kareli i njohur ndryshe si Kudret Kume, ishte dërguar në burgun e Nigritës, pas krimit që kreu me 25 mars në burgun e Malandrinos, ku qëlloi me thikë për vdekje gardianin Jorgos Cironis, me pretekstin se nuk e lejonte të dilte nga qelia për të takuar nënën Nëna e Ilia Karelit tregon rrëfimet e djalit për torturat e policisë greke Vdekja e Karelit, lihen të lirë 6 gardianët grekë të akuzuar për vrasje. Krajës për vrasjen e famullitarit Vdekja në burg e Ilia Karelit Droga e Lazaratit në “Porta a Porta” Vlorë. Ai ka reaguar sot nepermjet facebook-ut duke shtuar me tej se ky nuk eshte nje akt i izoluar, por nje nder krimet e radhes qe kryhet ndaj emigranteve shqiptare. Rezultatet e autopsisë së trupit të 42-vjeçarit treguan se vdekja e tij erdhi si pasojë e traumave nga goditjet. Tortura thuhet se ka vazhduar gjatë transferimit, por edhe në burgun e Nigritas. Ilia Xhokaxhi (August 28, 1948 in Tirana – 2007) was an Albanian painter, scenographer, and costume designer. Nga 14 persona të akuzuar, vetëm dy kanë pranuar se përdorën dhunë ndaj 42-vjeçarit shqiptar. A1 Report - Mbërrin në Shqipëri trupi i Ilia Karelit, u vra në burg në. Sipas pamjeve, Kareli ka vdekur në shtrat pas torturave, i zhveshur dhe me duar të lidhura. Fotot i takojnë momentit kur Kareli futet në qelinë ku u gjet i vdekur, fill pasi ishte torturuar e dhunuar barbarisht. shpejta. Sekuestrohen 1,6 tonë drogë, ndalohet një person Lecce. Ai u gjet i vdekur në qelinë e vet në 25 mars të vitit 2014. Në video tregohen fakte Videoja që po trondit rrjetin e po tërbon grekët, si ia shkulën zemrën Ilia Karelit dhe jo vetëm! Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” ditën e djeshme ka publikuar një video dokumentar ku sjellë në dritë se si i masakroi policia greke 170 shqiptarët, nga vrasjet për kalim kufiri të paligjshëm deri te shkulja e zemrës së Ilia Karelit. Në telefonatat e fundit me të, Kudreti kishte rrëfyer për dhunën brenda në burg. Gazeta Telegraf/ Shpëtim ZINXHIRIAAsnjë polic i dënuar për dhunimin e shqiptarëve Greqi, vazhdon maratona për vrasjen e Karelit Dhuna shtetërore e kryer ndaj nje personi fizik është qindra herë më e dënueshme se sa dhuna që kryen një indiv. Mediat greke nuk reshtin së publikuari video mbi vdekjen e Kudret Kumes, ose i njohur ndryshe si Ilia Kareli. Pikë muhabeti. Megjithatë ka pamje filmike që tregojnë se Ilia Kareli shkoi me këmbët e veta nga burgu i Malandrinos në gjykatë dhe më pas në burgun e Nigritës, gjë që dëshmon se rrahja më e egër mund të jetë bërë në burgun e Nigritës”-raporti televizioni. 10 Prill 2014 Videoja e tortures se shqiptarit te dhunuar Ilia Kareli (VIDEO) tek oficeret e policise se Sherbimit te Brendeshem eshte rrahur per vdekje i burgosuri shqiptar. Në dokumentar shfaqet në një intervistë edhe nëna e Ilia Karelit (Kudret Kume) ku flet mes lotësh masakrën që kryen 13 gardianët në burgun e Nigritës, ku i biri i saj shfaqet pa armë në dorë dhe me duar të lidhura e ku masakrohet deri në frymën e fundit. Nga Ilia Kareli tek Florenci, shqiptarët që u dhunuan për vdekje nga policët e huaj Ditën e djeshme në Marsejë është ndarë nga jeta djali vetëm 23-vjeç nga Shqipëria, Florenc Beqiraj. Sipas saj, vdekja ka ardhur nga një infarkt në zemër, që ka Resmije Kumi jeton e vetme në shtëpinë e mbushur me fotografitë e të birit që nuk jeton më. Shpëtuan nga vdekja për herë të dytë. Ilia Kareli u gjet i vdekur mbrëmjen e 27 marsit në qelinë e burgut të Nigritas në Serres, ku ishte transferuar për izolim dhe mbrojtje, pasi vrau me thikë më 25 mars gardianin e burgut të Malandrinos. Gazeta 'To Vima' e së dielës publikon ekskluzivisht letrën e fundit të shkruar nga i burgosuri shqiptar Ilia Kareli, i njohur në Shqipëri si Kudret Kume, i cili pasi ka vrarë një roje burgu ka humbur jetën si rezultatet i dhunës së shtruar ndaj tij. Pasi i dëgjoi këto fjalë, mbreti urdhëroi t’ju pritet koka menjëherë. Ajo ka pohuar se nuk ka shkuar të kërkojë takim me të birin vetëm për të shmangur refuzimet nga autoritetet e burgjeve greke, çka mund t Ilia Kareli është shqiptari që u gjend i vdekur në qelinë e vet të burgut Nigrita në Greqi, më 25 mars të vitit 2014. LSI PERMES PETRIT VASILIT KERKON HETIM DHE ZBARDHJE TE NGJARJES kërkoi përfundimin e hetimeve në lidhje me vdekjen e të burgosurit shqiptar Ilia Kareli si dhe Gjykata lehtësoi pozitën e gardianëve, duke iu referuar ekspertizës, sipas të cilës vdekja e Ilia Karelit nuk ka ardhur si pasojë e torturës në burg, por nga një infarkt në zemër. Kjo është historia e mahnitshme e një nëne me vajzën e saj të cilat pasi shpëtuan nga sulmi terrorist në Manchester të Britanisë, tani kanë shpëtuar nga tërmeti i fuqishëm që goditi dje ishullin grek, shkruan Gazeta Metro. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka kërkuar nga policia greke që të zbardhen vdekjet e dy shqiptarëve atje, përkatësisht Ilia Karelit dhe Pëllumb Marnikollajt. Ai u vra nga gardianët e burgut muajin e kaluar. Gjykata e Selanikut ka dhënë dënimet për 12 nga 14 rojet e akuzuar, prej të cilëve 6 Torturimi dhe vrasja e Ilia Karelit në burgun e Serresit në Greqi tronditi opinionin publik një vit më parë, pasi pamjet e kamerave të burgut tregonin dhunën e makabre të ushtruar ndaj të burgosurit shqiptar, e cila i shkatoi edhe vdekjen. Ti po fluturon. Vritet me plumb në ballë bariu 23-vjeçar Hyraj Motrat e vrara nga e ëma. Kërkesa është bërë gjatë takimit që ministrit pati me kreun e policisë greke, Konstantinos Tsouvalas. 17 Qershor 2016 Prezantuesja Luana Vjollca ka publikuar klipin e saj te ri me titull 'Ai'. A ndodhet në SQU nën kujdesin mjeksor Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen e rrethanave dhe shkakut të aksidentit. Vrasja e Ilia Karelit, gjykata ping-pong në Selanik me 70 dëshmitarë, 30 avokatë në gjyq 13:22 , 29/09/2016 Shumë bujë u bë në atë kohë për këtë vrasje, ndërsa sot në të gjitha seancat është prezenca e stafit drejtues të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë në Selanik. Gardianët e burgut u hakmorën ndaj shqiptarit, pasi vrau me thikë një prej gardianëve të burgut Nigrita, me pretendimin se i kishte mohuar lejen për të takuar nënën e tij. Në fillim vdekja e tij u raportua si vdekje për shkaqe natyrale, por shqiptarin e kishin torturuar gardianët e burgut grek, ku ai vuante edhe dënimin. Këtë vendim e ka dhënë Këshilli Disiplinor i ministrisë së Drejtësisë, ndërsa janë 14 persona që akuzohen se e vranë Karelin për t’u hakmarrë ndaj vrasjes së gardianit George Tsironi nga shqiptari. . Në videon e publikuar sot, tregohen momentet e fundit të Ilia Karelit dhe vdekja e tij. E ëma e Alket Rizait, Donika, ka shprehur dje për mediat frikën që e ka zënë për të birin, pas mësimit të lajmit për vdekjen 42-vjeçarit nga Zhupani i Fierit, Kudret Kumes (Ilia Karelit). Hetimet e prokurorisë së Fierit nisën menjëherë në momentin që ekspertët e Mjekësisë Ligjore konstatuan mungesën e zemrës dhe disa indeve muskulore në krahët e Karelit, dhe pas konkluzionit të ekspertizës se vdekja e tij erdhi si pasojë e dhunës së ushtruar. Ngjarja ndodhi në mars të vitit 2014 dhe dhuna ndaj tij u dokumentua dhe me video. Në fillim, u raportua se vdekja e tij kishte ardhur për shkaqe natyrale, por më pas u zbulua se gardianët e burgut grek e kishin torturuar deri në vdekje shtetasin shqiptar, […] Rezultatet e ekpertizës pritet të publikohen gjatë orëve në vazhdim, ndërsa Prokuroria e Fierit në bashkëpunim me homologët grekë kanë nisur hetimet për zbardhjen e vdekjes së Karelit. Për dhunën u akuzuan 15 gardianë si dhe vetë drejtori i burgut të Nigritas. Greqi, 9 prill 2014 - Mediet greke publikon foto të tjera të Ilia Karelit (Kudret Kumes) që humbi jetën si pasojë e dhunës në burg. Vrasja e Ilia Karelit, gjykata ping-pong në Selanik me 70 dëshmitarë, 30 avokatë në gjyq Publikuar në 11:25, 29/09/2016 nga Syri. B , ndërsa drejtuesi i mjetit A. 35-vjeçari nuk i ishte përgjigjur thirrjeve të vazhdueshme nga rojet e burgut për numërimin e mëngjesit, dhe pas një kontrolli nga mjekët u vërtetua edhe vdekja e tij. Nga buzët e saj dilnin vetëm fjalët: – Babi, babi, babi. Greqi, prokurorja në gjyqin e Karelit: Gardianët e torturuan, por nuk e vranë Gjyqi i gardianëve të burgut, të akuzuar për vrasjen e të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, ndodhet në pikën më kritike, 9 muaj pas fillimit të tij. Vizitoni www. net Shumë bujë u bë në atë kohë për këtë vrasje, ndërsa sot në të gjitha seancat është prezenca e stafit drejtues të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë në Selanik. Vdekja e Ilia Karelit, 2 gardianë grekë pranojnë dhunën, shfaqin pendesë Vetëm 2 nga 14 gardianët e burgut të Nigritas në Greqi kanë pranuar që kanë dhunuar shqiptarin Ilia Kareli, që humbi jetën dy vite më parë. Torturat deri në vdekje të Karelit, prokuroria greke: Burg për gardianët. Loading Unsubscribe from RTV KLAN? Shoku i qelisë së Ilia Karelit: Gardianin mund ta kisha vrarë edhe unë, VDEKJA E ILIA KARELIT. Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” ditën e djeshme ka publikuar një video dokumentar ku sjellë në dritë se si i masakroi policia greke 170 shqiptarët, nga vrasjet për kalim kufiri të paligjshëm deri te shkulja e zemrës së Ilia Karelit. Nje krim te shemtuar shteteror te autoriteteve policore greke, e ka cilesuar ish kryeministri Sali Berisha vrasjen e emigrantit Ilia Kareli, i burgosur ne nje burg te Athines. Vdekja e Ilia Karelit, 13 gardianët e akuzuar dhe ish-drejtori i burgut nesër në gjyq. Me një barrelë e dërgojnë në spitalin e Serresit, ku konfirmohet zyrtarisht vdekja e tij. B, F. Reagon Ministria e Jashtme pas kërkesës së Totozanit - video dailymotion - Channel One Albania on dailymotion Asnjë nga gardianët grekë që akuzoheshin se me torturat e tyre kishin shkaktuar vdekjen e të dënuarit shqiptar Kudret Kume, të njohur si Ilia Kareli, në marsin e viti 2014, nuk do të shkojë në burg. Janë liruar 12 punonjësit e burgut të Nigrita-s që u arrestuan për vrasjen e të burgosurit shqiptar, Ilia Kareli, në mars të 2014-ës. Vdekja e Ilia Karelit në burgun Nigritas ka ardhur si pasojë e plagëve të shumta që ai kishte marrë nga rrahet me mjete te forta. Sipas vendimit të gjykatës, vdekja e Ilia Karelit nuk ka ardhur nga torturat e pësuara në këtë burg, por nga një infarkt në zemër që ka nisur që në burgun e Malandrinos. 000 euro secilit Watch Vdekja e Ilia Karelit. Gardianët e akuzuar për çështjen e Ilia Karelit do të gjykohen sërish, kësaj here për akuzën e braktisjes së personit, me pasoje vdekjen e tij. Repubblica. Rezultatet e ekspertizës pritet të publikohen gjatë orëve në vazhdim, ndërsa Prokuroria e Fierit ka nisur hetimet për vdekjen e Karelit. Irida vazhdonte të qëndronte si e ngrirë dhe me sytë e çakërdisur. Ilia Kareli është shqiptari që u gjend i vdekur në qelinë e vet të burgut Nigrita në Greqi, më 25 mars të vitit 2014. ”Nje […] Resmije Kumi jeton e vetme në shtëpinë e mbushur me fotografitë e të birit që nuk jeton më. oranews. Familjarët e tij pretendojnë se Ilia Karelit i kanë nxjerrë edhe sytë, ndërsa nga 3 goditje të regjistruara në ekspertizë, ata kanë gjetur Videoja që po trondit rrjetin e po tërbon grekët, si ia shkulën zemrën Ilia Karelit dhe jo vetëm Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” ditën e djeshme ka publikuar një video dokumentar ku sjellë në dritë se si i masakroi policia greke 170 shqiptarët, nga vrasjet për kalim kufiri të paligjshëm deri te shkulja e zemrës së Ilia Karelit. Por ku është kjo qeveri shqiptare , që t’a dënoi këtë rast të tmerrshëm dhe të dënohet shteti i flliqtë grekë ? Pistoia. Zemra e Ilia Karelit aktualisht ndodhet në Mjekësinë Ligjore të Selanikut dhe do t’i kthehet Shqipërisë brenda një kohe të shkurtër. As a painter, he has exhibited in numerous galleries both in Albania and abroad. Në fillim, u raportua se vdekja e tij kishte ardhur për shkaqe natyrale, por më pas u zbulua se gardianët e burgut grek e kishin torturuar deri në vdekje shtetasin shqiptar, […] Policia greke ka lajmëruar Ambasadën Shqiptare në Athinë dhe Konsullatën Shqiptare në Selanik nëpërmjet një faksi që të marrin në dorëzim zemrën e Ilia Karelit, që i është hequr atij për arsye autopsie nga mjekët ligjorë, si dhe disa inde të pjesëve të ndryshme të trupit të marra për të njëjtin qëllim. Policia greke ka lajmëruar Ambasadën Shqiptare në Athinë dhe Konsullatën Shqiptare në Selanik nëpërmjet një faksi që të marrin në dorëzim zemrën e Ilia Karelit, që i është hequr atij për arsye autopsie nga mjekët ligjorë, si dhe disa inde të pjesëve të ndryshme të trupit të marra për të njëjtin qëllim. Një shqiptar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur nga mediat greke, ka humbur jetën në qeli teksa po vuante dënimin në burgun e Trikalas. Tërmeti mori Kryetari Basha vlerësoi vëmendjen e autoriteve greke ndaj momenteve të veçanta siç ishte rasti fatkeq i Ilia Karelit, dhe shprehu bindjen se drejtësia e vendit fqinj do të bëjë punën e saj për zbardhjen e ngjarjes”-thuhet në njoftim. Seanca e radhës gjyqësore do të zhvillohet më 28 shtator. Torturimi dhe vrasja e Ilia Karelit në burgun e Serresit në Greqi tronditi opinionin publik një vit më parë, pasi pamjet e kamerave të burgut tregonin dhunën e makabre të ushtruar ndaj të burgosurit shqiptar, e cila i shkatoi edhe vdekjen. He has served as the art director on a number of films. I burgosuri Ilia Kareli u fotografua në korridorin e burgut dhe mbante plagë të  që Gjykata e Janinës dënoi rreth 1930 çamë, disa prej tyre me vdekje, me kjo ngjarje është përsëritur së fundmi edhe pas rastit të vdekjes të Ilia Karelit,. 1:28. 20 vjet burg G. Në këtë konkluzion kanë arritur ekspertët mjeko-ligjore të Selanikut, që kanë kryer autopsinë e trupit pajetë te 42 vjecarit. Sipas vendimit të gjykatës, 6 gardianë dënohen me 5 vjet burg secili, 3 gardianë me 6 vjet burg dhe 3 të tjerë me 7 vjet burgim secili. Një ditë pas vrasjes së Bakos, në burgun e Kretës u gjet i varur në paraburgim një tjetër shqiptar e më herët një tjetër humbi jetën në burgun e Triakalasë. Pas 35 minutash prej futjes se Karelit ne “frigorifer”, zbret edhe  20 Maj 2017 Noizy ka kënduar ditën e sotme në sheshin e qytetit të Tepelenës. Torturimi deri në vdekje i Ilia Karelit në burgun grek të Nigritas 2 vite më parë tronditi opinionin publik. 000 euro secilit Të dy gardianët shfaqën pendesë në gjykatë për sjelljen dhe dhunën ndaj shqiptarit, ndërsa 12 të akuzuarit e tjerë nuk e pranuan akuzën. Por, rasti që ka bërë më shumë jehonë ndër vite, është ai i Ilia Karelit (Kudret Kume). ZBARDHET LETRA E ILIA KARELIT RTV KLAN. Drejtësia greke ka formuluar akuzën mbi fajësinë e gardianëve të burgut të Nigritas për vdekjen përmes torturës të shqiptarit të dënuar Ilia Kareli pa vënë mirë këmbën aty, teksa mbartej nga burgu i Malandrinos, ku ai kishte kryer një vrasje të paprecedentë, atë të një gardiani gjatë ushtrimit të detyrës, familjes së të cilit i përcjellim ngushëllime Vrasja që bëri më shumë jehonë ka qenë ajo e Ilia Karelit (Kudret Kume). E çuan deri aty sa ia hoqën zemrën për së gjalli”, tregon mes dhimbjes Resmije Kumi. vdekja e ilia karelit

ct, f3, m3, 0h, ac, bz, xp, om, 6l, j4, vr, qm, ko, ht, ze, zd, oc, be, nq, rv, bk, ud, wb, xh, di, 4x, ei, wx, oq, tt, kh,